Jak otrzymać kredyt hipoteczny będąc samozatrudnionym (self-employed) lub prowadząc firmę?

Składanie aplikacji o kredyt hipoteczny może być dość skomplikowane, a jeżeli dodatkowo uzyskujesz dochód z tytułu działalności gospodarczej, prowadzenia spółki, bądź pracujesz jako freelancer, czy też podwykonawca, może okazać się, że cały proces jest jeszcze większym wyzwaniem.

W przeszłości na rynku brytyjskim banki oferowały kredyt ‘self-certified’, czyli w prostych słowach wystarczyło, że oświadczyliśmy ile zarabiamy i mogliśmy otrzymać ofertę. Te czasu już dawno minęły i na dzień dzisiejszy niezależnie od tego, czy zarabiamy prowadząc firmę, czy też jesteśmy zatrudnieni musimy pokazać i udowodnić bankowi nasz dochód. W przypadku osób zatrudnionych na etacie jest to dosyć proste, ponieważ wystaraczy pokazać nasze payslipy, ale co jeżeli jesteśmy samozatrudnieni, albo prowadzimy firmę limited?

Jako osoba samozatrudniona (self-employed) musimy przedstawić bankowi nasze roczne rozliczenia (najlepiej z ostatnich 2-3 lat), a bank weźmie pod uwagę nasz Net Profit. Jest to kwota, która deklarujemy do urzędu skarbowego raz w roku, a która jest różnicą pomiędzy naszym przychodem (to co otrzymaliśmy za naszą pracę), oraz kosztami uzyskania przychodu. Od kwoty Net Profit płacimy podatek.

Jeżeli posiadamy firmę limited nasz dochód jest zależny od tego ile pensji wypłacimy i zadeklarujemy do urzędu skarbowego (salary), oraz ile otrzymamy dywidendy (wypłaty udziału z zysku firmy). To również będzie widoczne na naszym rocznym rozliczeniu jako dyrektora/właściciela firmy z urzędem skarbowym.

Większość banków weźmie pod uwagę średnią z ostatnich 2 lat, oraz znacząca większość będzie chciała, aby dochód za najbardziej aktualny rok podatkowy nie był niższy niż poprzedni.

Co jeżeli nasza firma ma dopiero rok lub chcemy, aby bank wziął pod uwagę tylko ostatni rok podatkowy?

W takim przypadku doradca, który będzie zajmował się naszym kredytem znajdzie bank, który zaakceptuje takie rozwiązanie. Tych banków nie ma dużo na rynku, ale ze względu na dużą ilość osób prowadzących własne firmy, coraz więcej banków akceptuje takie rozwiązanie.

Jak można zwiększyć szanse na akceptacje?

Przede wszystkim oddać sprawę swojego kredytu w ręce profesjonalisty. Nasz doradca jest w stanie w sposób czytelny, prosty i jak najmniej inwazyjny przeprowadzić Ciebie przez cały proces i znaleźć rozwiązanie na każdą sytuację. Otrzymasz indywidualne podejście, bezpośredni kontakt do dedykowanego eksperta i wsparcie, które pozwoli, aby cały proces okazał się dużo prostszy niż może się wydawać.