Brexit a Kupno Domu

BREXIT A KUPNO DOMU

Planujemy kupić dom, ale czy to jest dobry moment?

Brexit zbliża się wielkimi krokami a my nadal nie wiemy jaka będzie sytuacja osób, które do tej pory mieszkają, pracują, prowadzą biznes i kupują domy w UK będąc obywatelami Unii Europejskiej. Politycy jak zawsze dbają głównie o swój interes oraz o interes swojej partii. Backbenchers – czyli członkowie partii rządzącej, którzy są za twardym Brexitem i podpisaniem umowy z Unią Europejską na kształt Kanady, nadal mają ogromny wpływ na negocjacje, oraz pozycję Premier Wielkiej Brytanii w kwestii kształtu umowy. To powoduje ogromne zamieszanie, które do tej pory negatywnie wpływa na ceny nieruchomości. Osoby, które chcą kupić dom zastanawiają się nad tym, czy warto poczekać co się wydarzy, czy może warto kupić dom teraz. Na szczęście pomimo wielu niewiadomych każda z osób na arenie politycznej zapewnia imigrantów z Unii, oraz ich rodziny o tym, że nasz status będzie bezpieczny, oraz gwarantowany. Rządzący dobrze wiedzą, że bez ponad 3 milionów ciężko pracujących imigrantów z Unii Europejskiej ich kraj nie będzie mógł dalej funkcjonować, więc jeżeli zastanawiasz się nad Twoim statusem po tym jak nastąpi Brexit, możesz spać spokojnie. Inaczej jest w kwestii banków, które udzielają kredytów na dom. Pytanie, czy jeżeli będzie twardy Brexit i poczekasz z zakupem nieruchomości, jak banki będą traktować Ciebie jako kredytobiorcę? Z tym może być różnie, więc pomimo strachu i wątpliwości lepiej korzystać, dopóki nasz status jest taki sam jak Brytyjczyków.

Co zrobić?

Przede wszystkim zadać sobie pytania: dlaczego chce kupić dom? Czy jest to inwestycja długoterminowa, miejsce dla mnie i mojej rodziny, czy jest to szybki zakup, aby sprzedać i zarobić na transakcji? Polecam również kontakt z brokerem, ponieważ dobrze zaplanowany zakup to klucz do sukcesu. Wiele razy analizuje razem z moimi klientami powody i motywacje związane z zakupem domu i na tej podstawie planujemy dalsze kroki. To nie jest zakup bułek czy spodni, to jest inwestycja na lata, więc daj sobie pomóc i skontaktuj się z profesjonalistą.

Kiedy ceny spadną, a kiedy wzrosną?

Od momentu, kiedy Brexit stał się potencjalnym faktem (nic jeszcze nie jest przesądzone), ceny nieruchomości już spadły, lub zostały na tym samym poziomie, co w przypadku brytyjskiego rynku nie jest rzeczą standardową. Mieszkamy na wyspie, ludzie potrzebują domów, kupują domy, więc jeżeli ceny nie rosną, oznacza to, że ludzie są ostrożni i wpływ Bexitu jest już odczuwalny. Zapotrzebowanie na nowe domy jest ogromne, a ilość domów, które się budują nie wystarcza na to, aby je zaspokoić. Kupno domu w UK w rejonach takich jak Londyn jest bardzo trudne i często tylko z dobrym zapleczem i sprytnym brokerem udaje się znaleźć okazyjne nieruchomości. To byłby rynek standardowy, ale w ostatnich miesiącach jest inaczej. W ostatnich miesiącach jest trochę łatwiej znaleźć okazyjną cenę i więcej nieruchomości jest na sprzedaż (wszystko zależy od rejonu w UK). Mimo niepewności i tak domy sprzedają się szybko i transakcji jest dużo, jedyna kwestia to brak wzrostu cen.

To jest dowód na to, że inwestorzy i ludzie kupujący dom są ostrożni, więc efekt Brexitu już nastąpił.

Ceny spadną tylko i wyłącznie w przypadku, kiedy nastąpi tzw. Twardy Brexit, czyli taki, którym Wielka Brytania mocno ucierpi na braku umowy z Unią Europejską. Taki scenariusz nie jest nikomu na rękę i jest mało prawdopodobny pomimo szumu w mediach.

Ceny będą rosnąć, ale pomału, w przypadku, kiedy umowa zawarta pomiędzy UE, oraz UK nie będzie dawała dużej swobody przepływu ludzi i kapitału, co może nastąpić, ale nie jest to życzeniem żadnej ze stron.

Ceny zaczną rosnąć w innych przypadkach, czyli w większości sytuacji. Dlaczego? Tak jak wcześniej wspomniałem wpływ Brexitu na rynek nieruchomości w UK już nastąpił. To nie jest coś co nastąpi w przyszłości, tylko jest to efekt, który mamy teraz. Fakt, że w Londynie można kupować domy w okolicach wcześniej dostępnych tylko “po znajomości”, oraz spowolnienie wzrostu cen jest dowodem na to, że rynek czeka. Sprytni inwestorzy, oraz osoby kupujące nieruchomości dla siebie i swojej rodziny nadal kupują, ale robią to z głową. Teraz jeszcze bardziej niż wcześniej doradca do spraw zakupu nieruchomości, który zna się na swojej pracy jest jeszcze bardziej istotny. Ponad 70% ludzi w UK kupuje domy przy pomocy brokera kredytów hipotecznych, często zdarza się tak, że w ciągu jednego dnia obsługuje około 5 osób, które szukają profesjonalnej porady i wiedzą, jak ona jest ważna, szczególnie w takich czasach jakie nastąpiły.

Ceny wzrosną, pomimo, że artykuły w BBC, oraz wielu innych mediach w nagłówkach straszą. Dlaczego? Jeżeli społeczeństwo się boi, ma poczucie, że potrzebuje polityków, którzy im pomogą i się nimi zaopiekują. Terroryzm, kataklizmy, Brexit, strach jest najlepiej sprzedającą się wiadomością i narzędziem manipulacji w mediach. Osoby, które czytają pomiędzy wierszami rozumieją, kiedy i jak należy inwestować i wchodzić na rynek i wbrew wszelkim szumom medialnym to jest dobry czas (pod warunkiem, że nie nastąpi katastrofa w postaci wyjścia UK bez żadnej umowy, co tak jak wspomniałem jest mało prawdopodobne).

 

Szef Banku Anglii powiedział, że ceny spadną nawet o 30% ..…

Wiele osób i wielu dziennikarzy tak interpretują słowa prezesa Banku Anglii, ale dlaczego? Dlatego, że sensacyjne wiadomości lepiej się sprzedają, ale czytajmy dokładniej i przeanalizujmy jego słowa.

Przy pełnej analizie potencjalnych “czarnych scenariuszy” w najgorszym przypadku, jeżeli UK wyjdzie z Unii bez umowy (co raczej nie nastąpi), istnieje ryzyko, że ceny domów spadną o 30%, ale ciągu 5 lat i tylko w przypadku, kiedy nie będzie żadnych pozytywnych czynników i informacji na rynku i jest to TYLKO sygnał, że tak może się stać. To jest informacja, która ma dać znać politykom, że nie warto, aby UK zostało odizolowane od globalnego rynku, ponieważ ekonomia i rynek nieruchomości może na tym ucierpieć. Ale bądźmy realistami, nikt tego nie chce i nikt do tego nie dopuści, więc zanim zaczniesz wpadać w panikę zastanów się dlaczego ta informacja pojawiła się w mediach? Ludzie, którzy wiedzą, że to nie jest scenariusz, który ma szanse nastąpić, sprytnie na tej informacji się bogacą.

Kupuj na dołku, sprzedawaj na górce, nie odwrotnie!

Ta prosta zasada handlu i inwestowania jest ignorowana przez WIĘKSZOŚĆ społeczeństwa. Jest mnóstwo przypadków w historii, kiedy ta zasada się potwierdza, a ludzie nadal się nie uczą. Idealny przykład – kryzys 2008.

Notatka z historii (przed kryzysem w 2008 roku)

Pan Jan Kowalski słyszy od Pani Janiny Nowak, jak to fantastycznie jest kupować dom na kredyt we frankach, dlaczego? Bo jest super tanio i jest niskie oprocentowanie.

Pan Jan Kowalski idzie do banku i spotyka doradcę hipotecznego Pana Jakuba, który pracuje w tym czasie w jednym z największych polskich banków jako lokalny ekspert ds. Kredytów Hipotecznych. Pan Jakub, jako osoba, która ZAWSZE stawia dobro klienta na pierwszym miejscu tłumaczy: Panie Janie, jeżeli kupi Pan teraz dom, którego wartość jest dość wysoka jak na aktualne warunki i weźmie Pan na ten dom kredyt prze-walutowany we frankach szwajcarskich, przy aktualnym kursie jest OGROMNE ryzyko, że wartość Pana długu może drastycznie wzrosnąć w przypadku, kiedy kurs zmieni się niekorzystnie wobec złotego. Dlaczego? Aktualnie poziom franka jest najniższy w historii i płacimy za niego niecałe 2 złote. Nie ma tutaj żadnej podstawy ekonomicznej, aby nasza waluta była tak silna wobec ekonomii Szwajcarii, proszę się zastanowić nad kredytem w walucie, w której Pan zarabia, czyli w złotówkach. Oprocentowanie jest wyższa, ale unika Pan ryzyka kursowego. Biorąc kredyt we franku “gra” Pan na walutach licząc na to, że nic się nie zmieni co jest niemożliwe.

ODPOWIEDŹ PANA JANA: Ale rata jest niższa, wszyscy biorą we frankach, ja też chcę.

Efekt. Pan Kowalski ma dzisiaj więcej długu niż warty jest jego dom, dlaczego? Bo miał okazję spotkać w swoim życiu profesjonalnego doradcę, którego zignorował. Czy Ciebie stać na taki błąd? Czy może warto w sposób wygodny, w zaciszu swojego domu porozmawiać z kimś, kogo pracą jest pomoc ludziom w ich drodze do zakupu domu? Czy wolisz ryzykować szukając na własną rękę?

Jeżeli Brexit nie nastąpi, lub jeżeli UK podpisze umowę z Unią Europejską to ceny nieruchomości wzrosną, więc teraz jesteśmy w okresie “dołka”. Nawet jeżeli będzie twardy Brexit to ceny i tak odbiją, ale wtedy musimy być gotowi, aby ten dom zostawić sobie na dłużej niż kilka miesięcy. To jest dobry czas na inwestycje a idealny czas na zakup domu dla swojej rodziny.

Kupno dla siebie i rodziny

Jeżeli aktualnie wynajmujesz swój dom i “wyrzucasz” co miesiąc pieniądze w błoto, robiąc przelew na konto landlorda, który dzięki temu zarabia i spłaca swój kredyt to zadaj sobie pytanie. Jeżeli ceny nieruchomości spadną i przez kilka miesięcy będą niższe, ile w tym czasie możesz zaoszczędzić spłacając swój kredyt zamiast kredyt landlorda? Jeżeli ceny spadną to będzie to spadek krótkoterminowy, więc jeżeli kupujesz dom na lata to czym się martwisz? Poza tym spadek cen tak jak już wcześniej pisałem jest bardzo mało prawdopodobny. Ceny nieruchomości w ciągu 10, 15, czy 25 lat nie spadają, tylko rosną, więc dziś kupując dom dla siebie pomyśl na ile czasu go kupujesz.

Nawet jeżeli za 25 lat, kiedy spłacisz kredyt dom będzie warty mniej niż dzisiaj to i tak będziesz w lepszej pozycji finansowej niż płacąc 25 lat czynszu.

Pamiętaj również o tym, że jeżeli rzeczywiście nastąpi kryzys jaki niektórzy w mediach zapowiadają, dostanie kredytu będzie ogromnym wyzwaniem. Pamiętasz kryzys roku 2008? Czy było łatwo wziąć kredyt? Nie było szans na dostanie kredytu bez wkładu własnego, a dzisiaj są na to sposoby. Oprocentowanie kredytu było znacznie wyższe, a banki odrzucały aplikację jedną za drugą. Jak kupisz dom teraz, nawet w przypadku kryzysu zapewnisz sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo i nawet jak masz problem to broker pomoże Tobie otrzymać kredyt na dom bez depozytu.

A co, jeżeli nie będzie Brexitu, albo Wielka Brytania podpisze umowę, która będzie dobra dla obu stron? Taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny, więc ceny wzrosną. Ludzie zaczną ustawiać się w kolejce po nieruchomości, będzie ciężko znaleźć ciekawe oferty i zamiast negocjować cenę trzeba będzie ją podwyższać jak na aukcji.

Kupuj dopóki banki dają kredyty na niskim oprocentowaniu i jeżeli planujesz zakup na dłużej niż 4-5 lat to i tak jesteś w bezpiecznej pozycji.

Pamiętaj również, że jeżeli będzie trudno uzyskać kredyt na mieszkanie to c

A co jeżeli chce inwestować, czy mam się wstrzymać?

Jeżeli planowany zakup jest związany z inwestowaniem długoterminowym podobnie jak w przypadku zakupu dla siebie, oraz zakup domu dla swojej rodziny, nie powinniśmy się martwić o chwilowy spadek cen, tym bardziej, że jest dużo większa szansa na to, że ceny zaczną rosnąć, a nie spadać. Jeżeli planujemy zakup i chcemy dom wynająć, spadek cen nie ma takiego znaczenia, a nawet lepiej dla nas, jeżeli ludzie nie będą mogli tymczasowo kupować nieruchomości, ponieważ będzie dużo większe zapotrzebowanie na najem domów, co w praktyce oznacza zwiększenie wysokości czynszu i przy okazji Twojego dochodu.

Jeżeli jesteśmy gotowi na to, aby w przypadku spadku cen i problemów na rynku kredytowym, wynająć naszą nieruchomość, nie mamy się o co martwić.

Jedynym scenariuszem, który warto wziąć jako ostrzeżenie i być może wstrzymać się na chwilę obecną z zakupem jest plan, w którym chcemy kupić dom, dokonać prac remontowych, oraz koniecznie sprzedać w najbliższych miesiącach. W takim przypadku spadek ceny może spowodować, że nasz plan nie będzie opłacalny.

Pytanie tylko, czy biorąc pod uwagę sytuację związaną z negocjacją Brexitu, ceny mają szanse spadać? Czy lepiej zaryzykować i założyć, że wbrew medialnym szumom, ceny nieruchomości wzrosną?

Chcesz wiedzieć więcej, skontaktuj się z nami.

 

Jakub Paulicelli